Isı pompası

nedir?

lak
dimplex_icon
DİMPLEX
Dimplex firması 1976 yılından beri Almanya’da Isı pompası üretmekte olup bu konudaki ilk üreticilerden biridir. Almanya Pazar lideridir. Keza aynı şekilde İngiltere, İsviçre ve Avusturya ülkelerinde de aynı konumdadır.
 

Dimplex Firması şu an itibari ile Almanya ( % 22 Pazar payı), Avusturya, İsviçre ve Fransa’da Pazar lideridir.

 

Avrupa Isı pompası birliği üyesidir. Yine Avrupa ısı pompası birliği tarafından onaylı Dünyadaki çok az sayıda bulunan kendi test laboratuvarına sahiptir. ( Her bir üretilen ürün sevk edilmeden önce 22 dakika boyunca çalıştırılıp test edilir.) Dimplex Firması Her sene 65000 Adet Isı pompası üretir ve satar.

 

Dimplex Firmasının ürün gamında aşağıdaki ürün grupları bulunmaktadır.
1- Havadan Suya ( 6 kw ile 60 KW arası kapasite )
2- Topraktan Suya ( 5 Kw ile 130 KW arası Kapasite )
3- Sudan Suya (9 KW ile 140 KW arası Kapasite )
4- Kullanım Sıcak suyu için özel Isı Pompalı Boyler sistemi ( 300 LT )
5- İç Mekana Konulabilen
6- Dış Mekana Konulabilen
7- Tek veya çift kompresörlü Çalışma Yapabilen
8- 55 derece ile 75 derece arası sıcak su çıkışına sahip modeller
9- -25 derece ile + 40 derece hava sıcaklıklarında ısıtma yapabilen modeller
10- + 45 derece hava sıcaklığına kadar soğutma yapabilen modeller.
11- Isı Pompalarının tamamı Isıtma ve Kullanım sıcak suyu üretebilmektedir.
12- Isıtma, Soğutma ve Kullanım sıcak suyu için ısı pompaları
13- Soğutma esnasında Isı geri kazanımı ile sıcak su üretebilen modeller. (Dimplex’e özel)
14- Eş zamanlı olarak sıcak su üretme ve ısıtma veya soğutma yapabilen modeller (Dimplex’e özel )
15- Yüzme Havuzu ısıtması için Isı pompaları
16- Isı Pompaları ile farklı su sıcaklıkları üretebilmek.
17- Gelişmiş Otomasyon Paneli
18- 5 adete kadar Paralel Bağlantı ile kapasite artışı
19- 500’den fazla Uygulama Çözümü
20- Güneş Enerjisi ile ısıtma ve kullanım sıcak suyu için entegrasyon
21- Diğer Isıtma sistemleri ile entegrasyon seçeneği
22- Atık Isıdan Yararlanma seçeneği 
23- Tüm Isı Pompaları için geniş aksesuar ( Boylerler, Manifold sistemleri,vs.)  ve Kontrol sistemlerine sahiptir. ( Iphone kumandası, Almanya’dan ısı pompası kontrölü, vs.)

tick
AVANTAJLAR VE OLASI UYGULAMALARI

Dimplex, kulanışlı ve son derece ekonomik bir sistemdir. Isıtma ve yaşam konforunda ideali sunarken, düşük işletim maliyetlerini de korur. Isı pompalarımız yenilikçidir, sınırsız olan çevresel ısıdan faydalandığı için gelecekte oluşabilecek değişikliklerden etkilenmez. Dimplex, ısıtma ve soğutma veya evsel sıcak su hazırlığı için mevcut ev ısı sistemlerine esnek olarak uyarlanabilen özel yöntemler sunar.

Isı pompaları, sadece yeni binalara özel bir alternatif değildir. Isı pompası teknolojisinin avantajlarından, eski bir ısıtma sistemini yenilerken de faydalanabilirsiniz .

ev
Isı pompası mülkünüzün değerini artırır!

Dimplex ısı pompaları geleneksel ısıtmalardan çok daha ekonomiktir. Isı pompası işletim maliyetleri, diğer sistem türlerinden üç kata kadar daha düşük olabilir. Ayrıca ısı pompaları neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bir bina değerlenirken ısıtma sistemi de göz önünde bulundurulur. Bu da ısı pompalı ısıtma sisteminin kurulumunun mülkün değerini artırdığı anlamına gelir.

money
Isı pompaları için mali destekler

Çoğu ülkede, ısı pompalarının kurulumu ulusal fon programları veya enerji tedarikçileri tarafından desteklenir.

tasarruf2
Isı pompası yerden ısıtma sistemi olmadan da tasarruf sağlayabilir mi?

Isı pompası ısıtma sistemleri en fazla düşük akış sıcaklıklarında çalışırken etkilidir. Ama işletim maliyetleri, normalde 60°C’ye kadar olan sıcaklıklarda çalışan radyatörler kullanılırken bile önemli oranda düşürülebilir.

gelecek
Gelecekteki olası değişimlere hazır!

Isı pompaları hiçbir şey yakmaz ve bu nedenle hiçbir atık enerji üretilmez. Soğuk ısı üreticisi olarak ısı pompası, ısıtmanın mevcut en güvenli formudur. Baca ya da akaryakıt deposu gerekmediği için kirlilik, is lekesi veya hoş olmayan kokular yoktur.

ISI POMPASI ÇALIŞMA PRENSİBİ

Bir ısı pompası ısıtma sistemi; ısı kaynagı sisteminden, ısı pompasının kendisinden ve bir ısı dagıtım ve depolama sisteminden olusur. Isı pompasının kapalı devresi içinde ısıyı iletmekten ve tasımaktan sogutucu sorumludur.

  1. Çevreden fiili ısı kazanımı, ısı pompasının evaporatöründe gerçeklesir. Bu sıfırın altı sıcaklıklarda bile buharlasarak kazanılan enerjiyi depolayan sıvı sogutucunun devreye girdigi yerdir.
  2. Simdi gaz formunda olan sogutucunun hacmi daha sonra içeri alınıp kompresör tarafından küçültülür. Sogutucu sıkıstırıldıgında, basınç önemli oranda artarak sogutucunun sıcaklıgını yükseltir.
  3. Sıcak sogutucu, kazanılan çevresel ısının ısıtma sistemine aktarıldıgı bir ısı degistirici olan sıvılastırıcıya akmaya devam eder.
  4. Sogutma islemi sayesinde sogutucu sıvı formuna geri döner. Genlesme valfı basınç ve sıcaklıkta düsüse neden olduktan sonra sogutucu bir kez daha çevreden termal enerjiyi emer ve döngü bir kez daha baslar.

isi

ÇEVREDEN ISI

Çok soğuk bile nispeten sıcaktır. “Mutlak sıfır” denilen -273°C’ye ulaşılıncaya kadar enerji her zaman var olduğu için çevremiz enerji ile doludur. Mevsim ve hava koşulları fark etmeksizin ısı pompaları çevrede depolanan güneş enerjisini toplar ve bu enerjiyi ısıtma için uygun bir sıcaklığa getirir. Bu durum, kışın ortasında, -25°C’ye kadar düşük dış hava sıcaklıklarında bile mümkündür.

TÜM ISI KAYNAKLARINA TEK SİSTEM
kaynak

Her tür ısı kaynağı için tek sistem
Dimplex ısı pompaları size üç garantili ısı kaynağını ücretsiz olarak sunar: dış hava, yer veya yeraltı suyu. Isı pompasını çalıştırmak için gereken elektrik enerjisi ile birlikte depolanan güneş enerjisi, su taşıyan ısıtma sistemine aktarılan sistemin ısıtma potansiyelini üretir. Isı pompaları, günümüzde mevcut olan en verimli ısıtma ve sıcak su sistemleri arasındadır. Düşük sıcaklık ısıtma sistemleri ile birlikte ısıtma enerjilerinin yaklaşık %75’ini dışardan aldıkları için sadece %25’lik itici enerji ile (elektrik) %100 ısı çıkışı üretirler.

button
Daha

fazla

verim.